خرد کردن برنامه نویسی دانلود برنامه

خرد کردن: برنامه نویسی دانلود برنامه آموزشی محصولات معرفی محصول آموزش Apple

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تاوان یک اظهارنظر , روایت یک داستان

روایت تمام داستان‌های دور و بر لیلا حاتمی که در نخستين صحبت‌های سیاسی دوران کاری‌اش با واکنش‌های نامنتظره رسانه‌ها و افراد جریان اصولگرایی مواجه شد

تاوان یک اظهارنظر , روایت یک داستان

روایت یک داستان؛ تاوان یک اظهارنظر

عبارات مهم : ایران

روایت تمام داستان های دور و بر لیلا حاتمی که در نخستين صحبت های سیاسی دوران کاری اش با تصویر العمل هایی نامنتظره رسانه ها و افراد جریان اصولگرایی مواجه شد

روز گذشته بالاخره شنیده ها و شایعاتی که در رسانه های مجازی زبان به زبان می چرخید، به واقعیت پیوست و سایت الف منشتر شدن تصاویری از حضور تعدادی از خانواده های شهدا و جانبازان در دادسرای فرهنگ و رسانه از شکایت اینان از لیلا حاتمی خبر داد. در خبر انتشار یافته سایت الف که بعدتر شمار زیادی از رسانه های مجازی دیگر آن را بازنشر کردند، آمده بود که خانواده های شهدا و جانبازان از لیلا حاتمی بازیگر سینما و نجفی شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شکایت کردند. علت شکایت از لیلا حاتمی بیانات او در نشست خبری فیلم خوک در جشنواره برلین بود که لیلا در آن نشست از برخورد با معترضان در کشور عزیزمان ایران انتقاد کرده بود. درواقع اعلام شده است که علت شکایت خانواده های شهدا از لیلای سینمای کشور عزیزمان ایران «سخنرانی ایشان در حمایت از اغتشاشگران اخیر و عوامل به شهادت رساندن جوانان بسیجی و پرسنل نیروی انتظامی» هست. شکایت از شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران هم به علت برگزاری مراسمی در روز زن و حضور دختران خردسال روی صحنه انجام شده است هست. در این زمینه راه دانا نوشته: عنوان شکایت خانواده شهدا از شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران مربوط به برپایی مجلس رقص و خوانندگی به بهانه تولد حضرت زهرا(س) و ترویج فسق علنی است!

آغاز داستان
لیلا حاتمی از آن بازیگرانی نیست که راه به راه راجع به پرسشها متفاوت سیاسی و غیر سیاسی نظر دهد و جنجال بسازد. این بازیگر که به خصوص در سال های اخیر حضورش در هر فیلمی مایه اعتبار و احترام آن فیلم بوده و از معدود بازیگرانی است که صرف وجودش یک فیلم را ارتقا می دهد، در فستیوال فیلم برلین جهت نخستين بار دغدغه و درد مشترکش را با شمار پرشماری از مخاطبانش فریاد زد و با توجه به محافظه کاری ذاتی این هنرپیشه تحسین شده است قطعا فکرش را هم نمی کرد که این بیانات چنین تصویر العمل هایی تندی برانگیزد و بهایی چنین سنگین برایش داشته باشد.

تاوان یک اظهارنظر , روایت یک داستان

لیلا حاتمی که در نشست رسانه ای فیلم خوک پاسخگوی خبرنگاران، منتقدان و اهالی رسانه بود، به رخدادهای اخیر کشور عزیزمان ایران تصویر العمل نشان داد. وطن امروز گزارش می دهد که این بازیگر در آن جلسه گفته: می خواهم از این وقت استفاده کرده و عمیقا ناراحتی و خشم خودم را از برخوردی که اخیرا با معترضان در کشور عزیزمان ایران شد، ابراز نمایم. این شرم آور است که در کشور من، تظاهرات و اعتراض به بهای جان تظاهرکنندگان تمام می شود. جهت نخستین بار است که من در مصاحبه ای سیاسی حرف می زنم.

نخستین گفته های سیاسی لیلا حاتمی که در فضای رسانه ای مجازی و بین اقشار روشنفکر بازتاب فراوانی یافت، ولی به پیامدهای متفاوتی ختم شد و تصویر العمل هایی تندی را موجب شد. تصویر العمل هایی که حتی تمسخر لحن و لهجه و نظراتی راجع به عدم تسلط لیلا حاتمی به زبان انگلیسی را نیز مشمول بر می شد و این در حالی است که این بازیگر جزو معدود هنرپیشگان ایرانی است که تسلطی کامل به زبان فرانسه و انگلیسی دارد. شروع کننده تصویر العمل ها ولی سخنان پروانه معصومی بود که سر صحنه یک سریال شهرستانی ابراز شده است بود.

واکنش پروانه ای
گفته های تند لیلا حاتمی که جهت هر آن کسی که روحیات محافظه کارانه این بازیگر را می شناخت، عجیب بود (منش شخصی لیلا مد نظر است و نه تعلقش به اردوی سیاسی محافظه کاران) و تصویر العمل هایی تندی را موجب شد. تصویر العمل هایی که روی هم باعث شدند او کامنت های صفحه شخصی خود را مسدود کند. سینما پرس نوشت که در این میان در قبیله سینما و تلویزیون نیز این سخنان تصویر العمل به وجود آورد و پروانه معصومی گفت: زن لیلا حاتمی! مگر در کشورهای دیگر اعتراض را با بوسه جواب می دهند؟ این جا که در اعتراضات ٤ نفر از نیروی انتظامی را شهید کردند، این چه اعتراضی است؟ جاهای دیگر هنگامی که مردم اعتراض می کنند خیلی به مردم ارزش احترام می گذارند؟ آنها که مردم را به مسلسل می بندند. زن حاتمی عجب حرفی زده اند. من که از این کار ایشان خوشم نیامد. کاش هرگز از این کارشان باخبر نمی شدم. خواهش می کنم کسانی که حرفی می خواهند بزنند و خارج از کشور عزیزمان ایران هستند، بدانند که در کشور عزیزمان ایران زندگی می کنند و ایرانی هستند. پروانه معصومی بیانیه اش را شبیه یک روایت مشهور تاریخی به اتمام رسانده بود: اگر این جا را دوست ندارند بروند جای دیگر زندگی کنند!

واکنش سینما
پروانه معصومی البته در میان سینماگران ایرانی تنها نبود و یکی دو نفر دیگر هم به گفته های لیلا تصویر العمل نشان دادند. قبل از اینها البته نخستين تصویر العمل به حرف های لیلا حاتمی را مانی حقیقی، کارگردان فیلم سینمایی خوک که در تمام طول مدت نشست خبری کنار او نشسته بود، انجام داد و گفت: ما این جا نیامدیم که وضع کشورمان را نشان دهیم و از آن حرف بزنیم. این کارگردان در ادامه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز از لیلا حاتمی حمایت کرد.

روایت تمام داستان‌های دور و بر لیلا حاتمی که در نخستين صحبت‌های سیاسی دوران کاری‌اش با واکنش‌های نامنتظره رسانه‌ها و افراد جریان اصولگرایی مواجه شد

ابراهیم داروغه زاده نخستين مسئول شرکت سینمایی بود که علیه لیلا حاتمی حرف زد. دبیر جشنواره فیلم فجر در توییترش نوشت: كاش يك بار هم فيلمسازهای ما به آلمانی ها می گفتند نظرتون راجع به رابطه دولت آلمان و صدام و بمب های شيميايی چيه؟

سیدعزت الله ضرغامی، مدیر سابق شرکت صداوسیما نیز بیانات لیلا حاتمی را به گفته های مدیر جمهوری ربط داد و نوشت: هنگامی که مدیر جمهوری محترم در برابر دیدگان حیرت زده میهمانان خارجی، با تمسخر بعضی اندیشمندان اسلامی، آن هم با مثال های سطحی و غیرمرتبط نسبت به یک نظر خاص نظری، استفاده سوء سیاسی می کند، از لیلا حاتمی چه انتظاری هست؟ تفاوت ایشان با لیلا حاتمی این است که سخنان او، علی رغم مدیر جمهوري جدی گرفته نمی شود و متقابلا وظیفه مهم اش که بازیگری است را خوب بلد هست. حتی اگر نتواند کلمه protesters را به درستی تلفظ کند!

پرویز فلاحی پور و یکی دونفر دیگر از بازیگران سریال های صداوسیما نیز به صحبت های لیلا تصویر العمل نشان داده و اهداف او را زیر پرسش بردند. مشرق نیوز حتی صحبت های علی علیزاده، تحلیلگری که پیش از این در شبکه بی بی سی رؤیت می شد، را نیز منتشر کرد: شرم آور است که لیلا حاتمی به دخالت غرب در امور داخلی کشور عزیزمان ایران اعتراض نکرد و نگفت ترامپ با تزریق روزی یک بحران، نهضت کلنگی کردن کشور عزیزمان ایران را راه انداخته. شرم آور است که با سیاه نمایی کشورش، به میل خود به این نهضت پیوست. آن هم در آلمان که هنوز از فروش بمب شیمیایی به صدام و کشتار جوانان میهنش عذر نخواسته هست. علیرضا غزوه شاعر هم با اشاره به صحبت های لیلا حاتمی در نشست خبری فیلم خود درجشنواره برلین طی پست اینستاگرامی نوشت: به نظر من سلبریتی ها و هنرپیشه ها را خیلی زیاد از حقشان بزرگ کرده اند، لیکن اینها برایشان صرفه سیاسی و اقتصادی دارند و این حکایت دردناک سرنوشت ماست.

غزوه به یاد خاطره ای هم افتاده بود: خدا بیامرزد اخوان ثالث را هنگامی که یک شاعر مشهوری رفت فرانسه و به شاهنامه فردوسی کمی چپ نگاه کرد، با همان خلق وخوی خراسانی دوست داشتنی اش به او اعتراض کرد که آخه فرزند جان! مطرح شدن به هر قیمت؟

بمب
در میان این تصویر العمل ها، ولی به ناگهان گفته های یک مادر شهید مثل بمب ترکید. هنگامی که در تب وتاب هجمه و حمایت ها خبری منتشر شد، مبنی بر این که مادر شهید حسن قاسمی دانا یکی از مدافعان حرم از صحبت های لیلا حاتمی ابراز نارضایتی و ناخشنودی کرده و ضمن تنظیم دادخواستی علیه حاتمی، از مادران شهدای دیگر نیز دعوت کرده تا او را حمایت کنند؛ معلوم بود این شروع یک جار و جنجال حسابی خواهد بود و این قصه ادامه دار خواهد بود.

این صحبت ها خود نیز تصویر العمل هایی داشت. ازجمله سخنان یک جانباز جنگ تحمیلی راجع به شیوه مبارزه در وقت انقلاب. ولی بعدتر رسانه های اصولگرا این جانباز را قلابی خواندند. تهمینه میلانی نیز یکی از کسانی بود که در برابر ادعای شکایت مادر شهید از لیلا حمایت کرد.

تاوان یک اظهارنظر , روایت یک داستان

صحبت های میلانی هم مثل بمب ترکید. یکی از سایت های خاص او را به شهرزاد بازیگر سینمای قبل از انقلاب تشبیه کرد و در مطلبی به این مضمون گفت که اگر انقلاب نبود، او ناچار بود در فیلم ها برقصد نه این که فیلم بسازد. بعضی دیگر چون سیدرضا قربانپورگنجی که رسانه ها او را فعال رسانه ای کشور خواندند نیز، در پیج اینستاگرام خود راجع به روزی نوشت که لیلا حاتمی را دیده که خیابان یکطرفه را با ماشین می رفته؛ و نتیجه گرفته بود که لیلا از همان اول هم مسئله داشته است!

حامیان لیلا
واکنش ها چه در موافقت و چه در مخالفت با لیلا حاتمی تمامی نداشت. یکتا ناصر در صفحه اینستاگرامش نوشت: براى من خیلى جالب است کسانى که همواره غرب زدگى را نهى می کردند، حالا که یک بانوى شجاع ایرانى هنرمند نحوه برخورد با معترضان را مورد نکوهش قرار داده، براى انتقاد از حرف هایش ما را با همان کشورهاى ذکرشده مقایسه می کنند بر فرض غلط که آنها هم معترضانشان را به بدترین شکل نابود می کنند. آیا فقط در این مورد الگوى ما هستند و اساسا مگر مبادرت به یک واکنش‌ها زشت در کشورهاى دیگر مجوز مورد نیاز براى عمل به آن در کشور ماست.

واکنش های حمایتی از لیلا حاتمی که زیاد روشنفکران و بازیگران و صورت های معروف را مشمول بر بود، از زبان ها و قلم های بسیاری دیگر نیز جاری شد؛ چنان که در روزهای اخیر این میدان به یک جبهه نبرد کامل تبدیل شده است بود.

دقیقه ٩٠
معلوم نیست نتیجه کار چه خواهد شد. این نخستین بار نیست که بازیگران و صورت های معروف ما به مسأله ای اعتراض می کنند و این مسأله در صفحات مجازی به جنجالی بزرگ تبدیل می شود. ولی از معدود دفعاتی است که پای شکایت و شکایت کشی جهت ابراز عقیده وسط می آید. لیلا حاتمی؛ شاید به هیچ وجه فکرش را هم نمی کرد که بابت یک ابراز عقیده و انتقاد نه چندان تند و تیز درگیر حواشی پردامنه ای خواهد شد و در این زمینه نیز لقب نخستین به او تعلق خواهد گرفت.

روایت تمام داستان‌های دور و بر لیلا حاتمی که در نخستين صحبت‌های سیاسی دوران کاری‌اش با واکنش‌های نامنتظره رسانه‌ها و افراد جریان اصولگرایی مواجه شد

شکایت مادر شهید از لیلا حاتمی که رسانه های اصولگرا حمایت پردامنه ای از این اقدام به عمل آوردند، شروع بدعتی است که باید دید درنهایت به چه نتیجه ای ختم خواهد شد. باید دید تصویر العمل ها به لیلا حاتمی تا کجا ادامه خواهد داشت؛ و این شکایت چه حکمی را در پی خواهد داشت. به هرحال تمام نگاه سینما و جامعه کشور عزیزمان ایران معطوف به این اتفاق است تا روشن شود ابراز عقیده لیلا حاتمی چه هزینه ای برایش خواهد داشت.

روزنامه شهروند

تاوان یک اظهارنظر , روایت یک داستان

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | سیاسی | ایرانی | رسانه ای | رسانه ها | شکایت کردن | لیلا حاتمی | اهالی رسانه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz