خرد کردن برنامه نویسی دانلود برنامه

خرد کردن: برنامه نویسی دانلود برنامه آموزشی محصولات معرفی محصول آموزش Apple

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم / صالحی

روزنامه خراسان در دومین سالگرد امضای برجام با دکتر علی اکبرصالحی مصاحبه ای انجام داده است.

امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم / صالحی

صالحی: امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم

عبارات مهم : ایران

روزنامه خراسان در دومین سالگرد امضای برجام با دکتر علی اکبرصالحی مصاحبه ای انجام داده است.

امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم / صالحی

بخشهایی از این گفت وگو را می خوانید:

* به عنوان مدیر شرکت انرژی اتمی و کسی که در حساس ترین وقت به مذاکرات هسته ای پیوستید ؛ امروز که به 2 سال گذشته نگاه می کنید تا چه میزان برجام را دستاورد و موفق می دانید؟

با توجه به همه ابعاد اتفاق افتاده در این دوسال به اعتقاد من برجام یک دستاورد بزرگ بوده، یک علت این است که از منظر طرف برابر ما دستاورد مطلوبی بود. به یقین اگر چنین نبود مسئولان بلند پایه آمریکایی این قدر اظهار نظر منفی نمی کردند یا مسئولان رژیم صهیونیستی یا بعضی کشورهای معلوم الحال منطقه در این حد علیه برجام اقدام و فضا سازی نمی کردند.

روزنامه خراسان در دومین سالگرد امضای برجام با دکتر علی اکبرصالحی مصاحبه ای انجام داده است.

الان یک حرکت و هماهنگی غیرقابل وصفی بین بعضی کشورهای منطقه ، رژیم صهیونیستی و دولت تازه آمریکا به وجود آمده تا به هر ترتیبی که شده است این برجام را خدشه دار کنند. من از بعضی عزیزانی که صحبت های بی اساس می کنند این پرسش را دارم که آیا آنها ناراحت هستند؟ اگر در بعد فنی آن طور که بعضی دوستان به صورت غلوآمیز می گویند کل صنعت هسته ای متوقف شده است که نظر طرف خارجی تامین شده است بعد آیا باید ناراحت باشند؟اگر واقعا صنعت هسته ای ما متوقف شده است ، علی القاعده طرف برابر باید خوشحال باشد بعد آیا زمزمه به هم زدن این توافق هست؟

* در همین زمینه بعضی منتقدان معتقدند برجام با توجه به شرایط تازه بین المللی و عوض کردن در آمریکا عمر چندانی نخواهد داشت . نظر شما چیست؟

طرف برابر می داند این برجام آنچنان سد محکمی برابر آن هاست که به آسانی نمی توانند این سد را ویران کنند لذا کارهای ایذایی انجام می دهند تا ما تصویر العملی داشته باشیم و به بهانه این تصویر العمل کشور عزیزمان ایران به نتیجه خود برسند. این ها جهت هر ناظر بی طرف و منصفی روشن است که برجام یک سد محکمی است در برابر زیاده خواهی ها و خواسته های نا جایگزین طرف های برابر و تا به حال هم نشان داده شده است هست. تا الان هم تلاش کردند و یک بار هم دنبال تمدید نکردن بودند ولی تمدید کردند چون دیگران از جمله اتحادیه اروپا گفتند اگر تمدید نکنید همراهی نمی کنیم که تمدید کردند و الان باز دنبال بازبینی تا 29 تیرماه هستند که شنیدم آن را هم به تعویق انداختند. بالاخره به این راحتی نیست و این برجام همان طور که بارها گفته شده است یک توافق بین المللی است و نه دوجانبه.

امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم / صالحی

* با این حال آیا یکی از حرف های ثابت در این دو سال از سوی بعضی این بوده که با برجام صنعت هسته ای متوقف شده است است ؟

بله و جای تاسف این است که آیا بعضی دوستان ما که مطلع اند و همه اطلاعات را دارند غلوآمیز می گویند ما صنعت هسته ای را واگذار کردیم و متوقف شد؟ اگر کمی وجدان داشته باشیم چگونه می توانیم چنین اظهارنظرهایی بکنیم؟ آیا چنین اظهاراتی خدای نکرده به مفهوم این نیست که به عنوان نمونه در نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران هیچ سازوکاری که منافع ملی را تامین کند وجود ندارد ؟ باید حواسشان باشد. من الان می گویم و بارها گفتم و گاهی به مزاح می کشند که فلانی قسم خورد البته حاضر نیستند دوباره ببینند که چه چیزی گفتم و قسم خوردم.

من قسم یادکردم که آنچه در توان داشتیم تلاش کردیم در بعد فنی عمل کنیم و آنچه کف خواسته ها و اختیارات تیم مذاکره کننده بود جهت بنده در مذاکرات و اختیاراتی که به من داده شده است بود محقق شود البته در حوزه های متفاوت هنوز نمی توانم بگویم و این کف خواسته ها تصمیمات مسئولان بالای نظام بود ، ولی باید در آینده این مصوبات منتشر شود تا بعد ببینند ما چه به دست آوردیم. تاریخ روشن می کند چون این پرسشها ثبت شده است و در وقت خودش مشخص می شود که چه دستاورد بزرگی بوده هست. هنوز هم می گویم بر مبنای آن چیزی که به من وظیفه شده است بود تا انجام دهم، به لطف الهی ، حمایت رهبری و مدیر جمهور و با اطمینان از این که ملت بزرگوار کشور عزیزمان ایران به یقین می دانند چه کسانی خدمت می کنند ، با این اطمینان خاطر رفتیم و دستاوردهای مد نظر را به دست آوردیم.

روزنامه خراسان در دومین سالگرد امضای برجام با دکتر علی اکبرصالحی مصاحبه ای انجام داده است.

* این دستاوردها چه بوده است ؟

الان تحقیق و توسعه ما برقرار هست. الان رآکتور اراک ما فوق العاده عالی جلو می رود و از وقت مورد نظر جلوتریم. قرارداد اراک را به نحو احسن بستیم. یک سال بود که می گفتند آیا قرارداد بسته نمی شود؟ ما نمی خواهیم شرح را بگوییم ولی افتخاری است که اراده کشور عزیزمان ایران همچون برجام در قرارداد با چین هم محقق شد و آنچه می خواستیم در این قرارداد آوردیم. چینی ها یک هفته قبل بازبینی خود را انجام دادند که به لطف خدا جواب های آن ها بسیار به طرح کشور عزیزمان ایران نزدیک بود . این همکاری فوق العاده است و آن چیزی که طرف ایرانی داده با بازبینی چینی ها یکسان بوده که من از این بابت از همکاران چینی و دولت چین تقدیر می کنم.

امریکا می خواهد کاری کند که ما با لغو برجام، با دست خودمان جهت خودمان هزینه درست کنیم / صالحی

رآکتور تازه اراک یکی از مدرن ترین رآکتورهای تحقیقاتی خواهد بود در حالی که رآکتور قدیمی اراک را یک جوری تصویر می کردند که گویی قبلا ساخته شده است بوده یا به زودی راه اندازی می شود در حالی که شرایط رآکتور قبلی به گونه ای بود که مدت زیادی طول می کشید تا راه اندازی شود و به همین خاطر هنگامی که بحث بازطراحی مطرح شد من به یکی از مسئولان عرض کردم این یک وقت بسیار خوب جهت ماست. به همین جهت یکی از مقامات عالی رتبه دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی گفته بود که این چه توافقی بود که کشور عزیزمان ایران همچنان از صنعت هسته ای برخوردار است و آن را در آستانه هر کاری که بخواهد بکند قرار دادید اگرچه ما طبق فتوای مقام معظم رهبری دنبال سلاح نیستیم .

* بعد همچنان بعد از دوسال اعتقاد به نشاط در صنعت هسته ای هستید؟

به یقین. فناوری هسته ای ما همچنان با قدرت پیش می رود.جالب است که امروز کسی بحثی از این دو نیروگاه تازه در بوشهر نمی کند که بزرگ ترین پروژه صنعتی کشور است حتی در پروژه های نفت و گاز در عسلویه که جای عظیمی است و به تازگی قرارداد توتال را شاهد بودیم؛ حداکثر 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی از سوی روسیه داشتیم در حالی که در بوشهر 10میلیارد دلار در 10 سال سرمایه گذاری خارجی داریم و تناقض با این گفته است که توقف صنعت هسته ای وجود دارد. هنگامی که مدرن سازی رآکتور اراک با سرعت و قدرت به جلو می رود و به یکی از پیشرفته ترین ها در دنیا بدل می گردد این یعنی توقف؟ ما شرکتی تاسیس کردیم در این زمینه که بیش از هزار نفر نیروی متخصص در آنجا کار می کنند و چنین شرکتی با تخصص عالی در دنیا هم کم نظیر است که شبانه روز کار می کنند ولی ساکت.

* این سکوت رسانه ای شرکت هم مسئله ای است که باید اصلاح شود چون ولی و اگر هایی در بعضی اذهان راجع به بافایده بودن برجام وجود دارد .

قبول دارم شرکت انرژی اتمی خیلی اهل رسانه نبوده و البته چیز خوبی هم نیست ما هم باید از ابزار تازه رسانه در اینترنت زیاد استفاده کنیم ولی آن هایی که حقیقت را می دانند و باز انتقاد می کنند ما را اذیت می کنند. آنها حتی در دل خود نمی خواهند برجام به هم بخورد فقط می گویند کاش ما در این مسیر بودیم که حالا نشده و تقدیر الهی این نبوده در حالی که نباید ناراحت باشند چون ما در بستر کسب رضای خدا کار می کنیم و دنبال قهرمان سازی نباید باشیم. به جای صف آرایی برابر هم باید به هم کمک کنیم و آنچه را به دست آمده قدر بدانیم.

* البته مشکلاتی هم در جریان اجرای برجام داشتیم از جمله بدعهدی هایی در حوزه بانکی که خودتان هم در گذشته اشاره کرده بودید.

ما نمی گوییم برجام هیچ نقصی ندارد. خود من نخستین کسی بودم که گفتم بانک های بزرگ به خوبی با ما کار نمی کنند ولی آیا نیمه پر لیوان را نمی بینند که کشتیرانی و صدور نفت و انتقال پول نفت و گشایش ال سی ها و گشایش های تازه و وام های فاینانسی که آمده و بعضی چیزهای دیگر که در راه است و در آینده اعلام می شود را نمی بینند؟ خود بنده چوب این حرف را دو سال قبل خوردم ولی همین توتال که آمد و باید 5 میلیارد دلار بیاورد از هوا که پول نمی آید و باید بانک ها این سرمایه را انتقال یافته کنند که نشان می دهد در این زمینه هم حرکت خوبی صورت گرفته هست. من اعتقاد دارم این برجام را باید در حد خودش بدانیم. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با امکاناتی که داشته و ارشادات مقام معظم رهبری و حمایت مدیر جمهور و ملتش دستاورد قابل افتخاری داشته و نباید آن را خراب کرد. کشورهای دیگر دنبال تراشیدن دستاوردهای تصنعی هستند ولی ما این دستاورد واقعی را تضعیف می کنیم.

* دولت تازه آمریکا اعلام کرده راجع به اجرای برجام تا 29 تیرماه امسال تصمیم گیری می کند. واقعا اروپا ، روسیه و چین تا چه میزان حاضر به مقاومت در برابر خواسته های آمریکا در برجام هستند تا به هم نخورد؟

ما فرض می کنیم آمریکایی ها ناجوانمردانه و واضح برجام را به هم بزنند و اروپا و چین و روسیه هم نتوانند ایستادگی کنند حداقل این است که افکار عمومی دنیا می فهمد که کشور عزیزمان ایران با منطق و انعطاف مورد نیاز آمد که مسئله را حل کند و طرف برابر عمل نکرد. اگر برجام نبود ما در وضعیتی بودیم که افکارعمومی دنیا را رسانه های آن ها به دست گرفته و علت واهی خود را جا انداخته بودند ولی الان دیگر سخت است که افکارعمومی را برگردانند و زیر بار این واکنش‌ها غیرعاقلانه و منطقی نخواهند رفت.

* بر همین اساس در حوزه برگشت پذیری اوضاع ما نسبت به دو سال قبل چه تغییری داشته است ؟

در همین حد و به صورت سربسته بگویم که طرف برابر می داند که شرایط ما در برگشت پذیری چگونه خواهد بود و جهت همین دلواپس هست. شما بدانید که اوضاع ما همانطور که در توسعه و همکاری های هسته ای زیاد کردن چشمگیری داشته ، بازگشت پذیری ما هم اصلا قابل مقایسه با گذشته نیست و یک مورد را حضرت آقا فرمودند که ما در 1.5 سال چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | قرارداد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz