خرد کردن برنامه نویسی دانلود برنامه

خرد کردن: برنامه نویسی دانلود برنامه آموزشی محصولات معرفی محصول آموزش Apple

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

پس از اصلاح شدید شاخص سهام طی سه روز، دیروز فعالان تالار شیشه‌ای شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی شاخص کل بودند. اوج بودن شدت نوسان قیمتی سهام طی روزهای اخیر به فضای حاکم بر

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

راز سرگیجه بورس تهران

عبارات مهم : بازار

پس از اصلاح شدید شاخص سهام طی سه روز، دیروز فعالان تالار شیشه ای شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی شاخص کل بودند. اوج بودن شدت نوسان قیمتی سهام طی روزهای اخیر به فضای حاکم بر کل اقتصاد کشور بازمی گردد. در این شرایط همزمان با فراز و فرود شاخص سهام طی ۴ روز کاری اخیر، نوعی سرگیجه در واکنش‌ها بورس بازان قابل شناسایی هست.

ریشه این سردرگمی را می توان در واکنش‌ها سیاست گذار جست وجو کرد؛ جایی که عدم هماهنگی و برخورد سلیقه ای مسوولان با مباحث مهم اقتصادی نوعی بلاتکلیفی در بین فعالان اقتصادی و در اینجا به طور خاص بورس بازان به وجود آورده هست. این عنوان علاوه بر سردرگمی فعالان بورس در داد و ستد سهام، سیاست گذار را از نشانه سوق نقدینگی به بورس نیز دور کرده است.

راز سرگیجه بورس تهران

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

سریال بلاتکیفی سیاست گذار در اقتصاد

حدود سه ماه از اتخاذ سیاست دولت در قبال بازار ارز و تعیین قیمت واحد ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار می گذرد. اعمال این سیاست در گذر زمان، ناکارآمدی هایی را در بخش های متفاوت اقتصاد نشان داد. با ظهور این ناکارآمدی ها ولی سیاست گذار از سیاست های نادرست خود عقب نشینی نکرد. دلار نیز در بازار غیر رسمی افزایش پرشتابی را تجربه کرد. تفاوت قیمت دلار در بازار غیر رسمی در مقایسه با دلار ۴۲۰۰ تومانی به جایی رسید که بورس بازان به سوی بازار سهام با محوریت سهام دلاری حرکت کردند.

به علت اثر مثبت قیمت دلار بر اوضاع سودآوری شرکت های صادرات محور بازار، از روزهای نهایی بهار حجم عظیمی از نقدینگی به بورس وارد شد و رکوردشکنی های متعددی برجا گذاشت. بر همین اساس بسیاری از نمادها طی دو هفته رشد بیش از ۳۰ درصدی را تجربه کردند. این امر موجب تشکیل موج شناسایی سود در بازار سهام شد. سهامداران بعد از یک مدت طولانی مشاهده رکود بازار، در سهام شرکت های عمدتا کالامحور به شناسایی سود پرداختند. این امر به عنوان بخشی از ماجرا تشکیل صفوف فروش اخیر در بازار سهام را توجیه می کند. به عبارت دیگر بعد از یک دوره پرشتاب قیمت ها، اصلاح نیز امری طبیعی است.

پس از اصلاح شدید شاخص سهام طی سه روز، دیروز فعالان تالار شیشه‌ای شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی شاخص کل بودند. اوج بودن شدت نوسان قیمتی سهام طی روزهای اخیر به فضای حاکم بر

از سوی دیگر فعال شدن سفته بازان در این فضا به طمع کسب سود نیز موضوعی بود که عقب نشینی قیمت سهام را شدت یافتن کرد. ولی این تمام ماجرا نیست. رصد روند شاخص سهام طی روز های اخیر سردرگمی در واکنش‌ها معامله گران را به خوبی نشان می دهد. شدت نوسانات در ۴ روز کاری اخیر سرگیجه و بلاتکلیفی سهامداران را القا می کند. عمده این بلاتکلیفی ها از کارها سیاست گذار نشات می گیرد. ولی آیا می گوییم بورس بازان و حتی فراتر از آن سرمایه گذاران سایر بازارها با نوعی بلاتکلیفی از ناحیه سیاست گذاران مواجهند؟

عدم هماهنگی و انسجام در تصمیم گیری

فارغ از نقدهایی که به دخالت سیاست گذار در بازار ارز وارد هست، به کارها آنها در روزهای اخیر توجه کنید. یک روز خبر از زیاد کردن قیمت سود بانکی به گوش می رسد. روز دیگر یک مقام مسوول از اجرای این طرح در آینده نزدیک می گوید. بلافاصله مقام دیگر این عنوان را تکذیب می کند و می گوید: این عنوان اصلا در برنامه دولت نیست. از سوی دیگر خبر ها از راه اندازی بازار دوم ارز حکایت می کنند. گروهی قیمت توافقی میان صادر کننده و وارد کننده در این بازار را مطرح می کنند و بعضی اخبار باز هم دخالت دولت در تعیین دستوری قیمت دلار در بازار دوم را ابراز می کنند.

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

اخبار اطراف معاملات گواهی اوراق سکه در بورس کالا را نیز می توان مثال زد. در حالی که نماد گواهی اوراق سکه در بورس درج شد و قرار بود طی هفته جاری معاملات آن شروع شود، با این حال این اقدام در نهایت به تعویق انداخته شد.

این بیانات متفاوت موجب شده است هست، بورس بازان با نوعی سردرگمی در معاملات حضور یابند و تحلیل چندانی از روند آتی سهام نداشته باشند. این بیانات متفاوت نشان می دهد دولت در اجرای طرح هایی که به دنبال ناکارآمدی های تعیین قیمت دستوری در بازار دلار مطرح کرد نیز سردرگم هست. این امر مطابق آنچه گفته شد، به علت اثرگذاری زنجیروار بخش های متفاوت اقتصاد بر یکدیگر در نهایت تمامی بازارها از جمله بازار سهام را تحت تاثیر قرار می دهد.

پس از اصلاح شدید شاخص سهام طی سه روز، دیروز فعالان تالار شیشه‌ای شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی شاخص کل بودند. اوج بودن شدت نوسان قیمتی سهام طی روزهای اخیر به فضای حاکم بر

این گفت وگوهای متناقض که در بسیاری موارد برداشت غلط سهامداران را در پی داشته هست، ریشه در سیاست گذاری های غلط و عدم هماهنگی مقامات سیاست گذار دارد. واکنش‌ها بورس بازان در مواجهه با این عوامل نوعی سردرگمی بوده است که نشانه آن را می توان در نوسانات شاخص سهام در چند روز کاری اخیر مشاهده کرد. سهامداران نمی توانند به تحلیلی جامع و درست از روند آتی این بازار دست یابند. روزی روی یک خبر حساب باز می کنند که فردایش خبر به طور کلی منتفی شده است هست. این عوامل منشتر شدن سیگنالی از بی اطمینانی نسبت به آینده واکنش‌ها بورس بازان را تحت تاثیر قرار داده و حالا به مانعی بر سر راه رشد قیمت سهام در کوتاه مدت بدل شده است است.

قیمت دلار و تجربه تاریخی

همان طور که اشاره شد، آنچه از نوسانات شدید شاخص سهام طی روزهای اخیر برداشت می شود، بی اطمینانی بورس بازان در مورد سیاست گذاری ها در حوزه اقتصاد کلان هست. هر چند پتانسیل بورس به خاص از ناحیه بازار ارز در مسیر صعودی امر روشنی است با این حال فشار بر شرکت های بورسی جهت محاسبه قیمت ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار در صورت های مالی، عملا اثرات مثبت زیاد کردن قیمت دلار را از بین برده و به مانعی در برابر رشد قیمت سهام در کوتاه مدت تبدیل شده است است.

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

اما موضوعی که نباید از نظر پنهان داشت، آینده بازار ارز هست. اینکه دولت با تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی در حال انکار قیمت واقعی دلار است و بنا به تجربه تاریخی در نهایت یک فرجام دارد. یا دولت از روش خود در قبال بازار ارز کوتاه می آید یا در نهایت واقعیات اقتصاد او را به این نتیجه می رساند. در هر دو صورت با گام برداشتن قیمت دلار در مسیر واقعی، بورس از اعتبار کافی جهت حرکت در مسیر صعودی برخوردار خواهد بود.

اما اینکه دولت تا چه زمانی قصد دارد در اعمال سیاست هایی از این دست پافشاری کند، موضوعی است که می تواند تمامی سهامداران و فعالان عرصه سرمایه گذاری را با استمرار عدم اطمینان و سردرگمی مواجه کند. در این میان سیگنال های مثبت از نشست مقامات اروپایی با وزیر امور خارجه کشور می تواند دولت را در مسیر اصلاح سیاست ارزی یاری کند. چشم فعالان اقتصادی به بسته پیشنهادی مقامات اروپایی دوخته شده است است جایی که پیشنهاد اروپا در مورد برجام حائز اهمیت خواهد بود. اگر ازاین پیشنهادات سیگنال های مثبت منتشر شود، احتمالا بتوان به اصلاح دوباره سیاست ارزی از سوی دولت امیدوار بود. عدم دخالت در بازار ارز و اجازه حرکت به قیمت دلار در مسیر صعودی نیز به عنوان سیگنال قدرتمندی در سهام دلاری بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران می تواند امکان حرکت شاخص در مسیر صعودی را فراهم کند.

اقبال مجدد به صنایع کالایی

دیروز ۲۶ صنعت بورسی با رشد شاخص مواجه شدند. ۱۰ صنعت نیز در محدوده منفی به کار خود آخر دادند. هر چند تقاضا در سهام صنایع متفاوت نسبتا فراگیر بود، ولی توجه بورس بازان به گروه های کانه فلزی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی کاملا محسوس بود. بازارهای جهانی دیروز مجددا کار خود در هفته جاری از سر گرفتند. در لحظه تنظیم این گزارش مس در سطح ۶۵۸۰ دلار در هر تن معامله می شد. قیمت روی و آلومینیوم نیز با افت نسبت به روز جمعه به ترتیب در نزدیکی ۲۸۰۰ و ۲۱۲۰ دلار قرار داشتند.

با این حال اصلاح اخیر قیمت نمادهای مربوط طی روزهای اخیر، موجب شد تا عقب نشینی قیمت فلزات در بازار های جهانی کمتر مورد توجه قرار گیرد. دیروز بار دیگر نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان در صدر نمادها با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل قرار گرفت. ملی مس کشور عزیزمان ایران نیز رتبه سوم جدول نمادها را با بیشترین تاثیر مثبت به خود تخصیص داده شده است داد. اصلاح اخیر قیمت «فملی»، عرضه های این شرکت در بورس کالا طی روز یکشنبه که در سقف قیمتی انجام شد و گزارش عملکرد خردادماه این شرکت عوامل اقبال به سهام مزبور به شمار می رود. دیگر نمادهای فعال در صنعت فلزات اساسی نیز در مسیر رشد قرار داشتند. بر این اساس شاخص گروه مزبور در آخر معاملات دیروز رشد حدود ۵/ ۲ درصدی را ثبت کرد. اوضاع در گروه کانه های فلزی نیز از رشد قیمت ها حکایت داشت. نمادهای «کچاد» و «ومعادن» در محدوده صف خرید قرار گرفتند و جزو نماد های با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل قرار داشتند. دیگر نماد سنگ آهنی، «کگل» که در پی برگزاری مجمع عمومی عادی هر سال همچنان در حالت توقف به سر می برد و در جلسه امروز غایب بود. گروه استخراج کانه های فلزی با ثبت رشد بیش از ۶/ ۲ درصدی دومین صنعت پربازده دیروز بود.

معاملات گروه محصولات شیمیایی از یکدستی اوضاع نمادهای فلزی برخوردار نبود. با این حال زیاد کردن تقاضای سهامداران در نمادهای زیر مجموعه این گروه نیز کاملا محسوس بود. ابلاغ مصوبه محاسبه قیمت خوراک این شرکت ها بر اساس قیمت ۳۸۰۰ تومانی دلار و زیاد کردن نسبی قیمت پایه فروش محصولات در بورس کالا عواملی بودند که قیمت سهام گروه پتروشیمی را در مسیر صعودی حرکت دادند. با این حال کمرنگ شدن احتمال تسعیر ارز با قیمت آزاد در کوتاه مدت عامل فشاری بر نمادهای این گروه طی روزهای اخیر بوده هست. در معاملات این گروه دیروز «فارس» در رقابتی تنگاتنگ با «فولاد» در نهایت رتبه دوم جدول نمادها با بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل به خود تخصیص داده شده است داد. صنعت پتروشیمی با ثبت رشد یک درصدی شاخص بین صنایع پربازده دیروز قرار گرفت. از اخبار مربوط به این گروه می توان به انتظار جهت عرضه اولیه دو پتروشیمی غدیر و پارس در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره کرد.

دنیای اقتصاد/زهرا رحیمی

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

راز سرگیجه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz